Licówki porcelanowe czy kompozytowe? Czym się różnią i które lepiej wybrać?

0
26
5/5 - (1 vote)

Licówki to prosty sposób, aby w krótkim czasie poprawić wygląd swojego uśmiechu. To rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje na popularności i można je wykonać w praktycznie każdym gabinecie stomatologicznym w Krakowie, który specjalizuje się w protetyce. Do wyboru mamy dwa rodzaje licówek – kompozytowe i porcelanowe. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się każdy z nich i które licówki wypadają najlepiej pod względem trwałości!

Licówki. Czym są i do czego służą?

Pod nazwą licówki kryją się cienkie płatki, które stomatolog w Krakowie mocuje do przedniej strony zębów. Ich zadaniem jest maskowanie drobnych niedoskonałości w uzębieniu pacjenta – m. in. ukruszeń, przebarwień, małych wad zgryzu, a także przerw między zębami.

Ponadto, licówki nadają zębom atrakcyjnego, białego koloru, przez co chętnie wybierają je osoby, których zęby mają naturalnie nieestetyczny odcień, z uszkodzeniami szkliwa, a także ze zmianami martwiczymi. Licówki powstają z dwóch podstawowych materiałów – kompozytu i porcelany.

Licówki kompozytowe i ich właściwości

Oferowane przez krakowskich dentystów licówki różnią się nie tylko ceną, ale także walorami estetycznymi i trwałością. Najbardziej ekonomiczną opcją do wyboru są licówki kompozytowe. Są one wykonywane z kompozytu – tego samego materiału, który jest stosowany także w wypełnieniach stomatologicznych. Jest on nakładany na powierzchnię zęba warstwowo, aż do osiągnięcia pożądanego efektu, przez co zabieg zakładania licówek kompozytowych można przeprowadzić w ciągu jednej wizyty.

Takie licówki można łatwo nadbudować lub uzupełnić w trakcie noszenia. Nie jest to jednak rozwiązanie na długie lata – dobrze sprawdzi się na ok. 2-3 lata, o ile pacjent będzie odpowiednio o nie dbał. Pewną wadą tego materiału jest także jednolitość koloru, która może wizualnie stwarzać wrażenie pewnej sztuczności.

Licówki porcelanowe. Rozwiązanie na lata?

W związku z tym, zdecydowana większość osób odwiedzających stomatologa w Krakowie w celu założenia licówek, decyduje się na ich porcelanowy odpowiednik. To bardzo dobry wybór, gdyż licówki porcelanowe doskonale imitują naturalne szkliwo, przez co prezentują się na zębach bardzo naturalnie. Porcelana jest przy tym materiałem trwalszym niż kompozyt, dzięki czemu wykonane na jej bazie licówki można nosić przez nawet 10 lat. Jest materiałem biozgodnym, mało podatnym na osadzanie się na nim osadów i kamienia.

Co za tym jednak idzie, porcelanowe licówki są droższe, a proces ich zakładania trwa dłużej niż ich kompozytowych odpowiedników. Konieczne jest bowiem wykonanie płatków na wymiar w laboratorium, a następnie założenie ich w gabinecie stomatologicznym. Wyższa trwałość licówek porcelanowych nie zwalnia nas przy tym z dbania o zęby!

Zarówno osoby noszące licówki porcelanowe, jak i kompozytowe, muszą szczególnie troszczyć się o higienę zębów i jamy ustnej. Każdy stomatolog w Krakowie radzi, aby dokładnie i systematycznie myć zęby oraz pamiętać o używaniu nici dentystycznej. Jest to bowiem klucz do maksymalnego przedłużenia trwałości licówek oraz zminimalizowania ryzyka ich przedwczesnego uszkodzenia.

Artykuł powstał we współpracy z DentoCentrum – Twój zaufany stomatolog Kraków